Mezinárodní den všech hasičů

Podle katolického kalendáře slaví 4. Května svůj svátek Květoslav. Jméno jež se vyskytuje velmi zřídka. V ČR se tak jmenuje pouhých 163 mužů. Já za svůj život poznal jediného Květoslava. Květoslav je Česká obdoba jména Florián, a vím jen o jednom nositeli tohoto jména. Tím je Sv. Florián. První Rakouský mučedník a svatý. Znázorňován je obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – především však patronem všech hasičů.

Po celé ČR je rozmístěných celkem 238 stanic Hasičského záchranného sboru ČR a cca 6 860 zbrojnic dobrovolných hasičů.
Hasičský záchranný sbor České republiky má kolem 10 tisíc příslušníků. V České republice je evidováno 7077 jednotek Sboru dobrovolných hasičů obce (v některých obcích je více jednotek). V těchto jednotkách je organizováno cca 70 000 členů. (data mám 2 roky stará)
Dnes je 4. Května, Mezinárodní den hasičů, všech hasičů, ať už se jedná o profesionály či sbory dobrovolných hasičů. Tento den vzdáváme hold všem, kteří pomáhají při záchraně života a boji s ohněm. A nejenom v boji s ohněm. Kluci děkujeme, že dnes a denně zachraňujete naše životy a domovy. Děkujeme, že pomáháte všude tam, kde je potřeba. (-jv-)

ARCHIV AKTUALIT

TOPlist