Štědrý den

Duha je fotometeor (optický úkaz), projevující se jako skupina soustředných barevných oblouků, které vznikají lomem a vnitřním odrazem slunečního nebo i měsíčního světla na vodních kapkách v atmosféře Podobný úkaz může vzniknout i v drobných ledových krystalech v atmosféře. Tolik nám říká Wikipedie.
Asi se už taky můžu počítat mezi pamětníky a myslím, že duha je spíš letní úkaz. Duhu v prosinci, a ještě k tomu na Štědrý den jsem dnes viděl poprvé v životě. Počasí se mění a pokud bude přes Vánoce 10 °C asi to nemusí být ojedinělý jev. Určitě lze duhu na Štědrý den vidět na hodně místech. Ovšem hodně jižněji vzhledem k naší zeměpisné šířce.
Sedm barev duhy. Spatřit duhu je v první řadě moc pěkné, ale v druhé řadě to nosí štěstí – zvlášť když se po obloze klenou duhové mosty hned dva. Kořeny má tato pověra nejspíš v mytologii starých Slovanů, pro které byla duha posvátným mostem mezi lidmi a bohy. Kdo se totiž duhy dotkl, měl být vtažen za Perunem na nebesa a dočkat se jeho ochrany. Většina starých národů brala duhu jako rozhodně pozitivní znamení, posla dobrých zpráv nebo úsměv jejich božstva. A nebo taky znamení naděje….. -jv-

ARCHIV AKTUALIT

TOPlist
Facebook Pagelike Widget
Facebook Pagelike Widget